Nová koncepce expozičního osvětlení stálé expozice v prostorách jezuitské koleje v Kutné Hoře je založena z velké části na unikátním plošném způsobu světla. Wallwasher efekt, který rovnoměrným způsobem prosvětlí výstavní plochy a navazuje tak na jemné difuzní denní osvětlení. Svítidla s maximálním příkonem 15W jsou umístěna přibližně ve 4 metrové výšce ve vodících lištách. Úroveň intenzity světla byla společně s kurátory stanovena a  na hodnotu mezi 120 - 160 lx. Tato hodnota znamenala snížení plné intenzity, tudíž potemnění přibližně o 20%. Celkový příkon svítidel s plošným charakterem, který je použit ve všech prostorách vyjma chodby, se ustálil na hodnotě pouhých 450W.

Spolu s plošným charakterem jsou zde použita svítidla s kruhovou vyzařovací distribucí typu velmi úzký spot, který při maximálním příkonu 2,5W je naprosto dostačující pro zvýraznění některých plastik, které jsou v prostoru umístěny.
Svítidla verze spot a flood, která osvětlují exponáty prezentované v chodbě jezuitské koleje nepřesahují příkon 7W. Pro obraz od malíře Josefa Filly, viz. fotogalerie, je použito rámování světla, které nepustí světelný paprsek mimo přesně definované plochy. Barvu světla jsme zvolili na 4000K, které podpoří modré barvy obrazu. Vyzdvižení teplých tónů na obraze doplňuje spot s teplotou chromatičnosti světla 3000K.
 
Použitá svítidla:
ERCO Logotec wallwasher 12W
ERCO Pollux spot 6W

Promo video

Zákazníci o nás